Se Annes utställning i Djurstad!

posted in: PERSNÄSNYTT | 0

I lördags bjöd Anne Ørvad Andersson in till vernissage i konstladan hos Skabbekattens Keramik.
Det blev en välbesökt vernissage och Persnäsportalen var förstås där.

Anne har utvecklats under de senaste åren och uppvisar idag ett kreativt och spännande måleri. Många olika tekniker kombinerat med akvarellens eget flöde på underlaget gör att ingen målning bjuder på trista ytor. Här händer något i varje bild.

Det är inget ljust måleri, så som man normalt kan tänka om akvarellkonsten. Nej, här finns djup och mörker i nästan varje alster. När man betraktar Annes karaktärsfasta och dock relativt ljusa porträtt av hennes (vuxna) barn, så sitter där på dess axel en fiskgjuse som tynger motivet, eller intill nästa nuna, några måsar i närstudie som naturligtvis får en att haja till. Charmant målade och i detalj.

Det öländska landskapet är förstås väl representerat, bland annat i en svit med flera små målningar som speglar exakt samma plats en följd av datum i januari månad 2025. Ja, det låter kanske inte så muntert för en sommarboende, men skiftningar i väder och kulör gör dem vansinnigt intressanta. Och så föreställer de ju inte vilken vy som helst utan sköna Östra Södvik Fågelskyddsområde – som för övrigt är Annes egen vy från hennes ateljéfönster.

Vilda djur förekommer på en hel del målningar i naturen, med perfektion målade.

Ett annat alster som satte känslospår i mina tankar, var ett till synes lite trist motiv – en upplöjd åker vintertid.
Men den är allt annat än trist. Plogfårorna är fyllda av snö, och jorden ”köttigt” uppvräkt kring dessa. Det är inte ännu årstiden vår som speglas på bilden – utan det är tanken, känslan av vad som komma skall, som sätter mina känslor i gungning. När jorden börjar tina upp. När ångan lyfter i sjok från marken och den första lärkan hörs på våren. Där hamnade jag.

Jag ger mina varmaste rekommendationer – passa på att se Anne Ørvad Anderssons utställning hos Skabbekattens Keramik i sommar!

Utställningen är öppen lördagar o söndagar kl 11-16 och pågår t o m 9 augusti.

Text: Anita Tingskull
Bild: David Christensen/Skabbekattens Keramik